Video Haberler:

17.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Adanada.NET (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi.

28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi. 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında ‘Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak’ adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı.Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi.Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi.Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı ‘Umut’ filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

16 Eylül 2021,Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde açıldı – İha.com.tr (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık sinemalarda çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri’nin de fotoğrafları ile katkı sunduklarını söyledi.

Doç. Dr. Çam, “Adana Sinema Mirası ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotoğraf sergimiz aslında çok uzun süreden beri Adana’da yürüttüğümüz saha çalışmalarının bir çıktısıdır. Öğrencilerimizle beraber son 4-5 yıldan beri Adana’da hem sinema tarihini araştırıyoruz hem de güncel olarak gerçekleştirilen açık hava gösterimlerini de takip ediyoruz. Bu sergide hem Adana sinema tarihine dair fotoğrafları hem de Adana’da son 4-5 yıldır yerel yönetimlerden Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği açık hava sinema gösterimlerinden de enstantaneler göreceksiniz. Bunlar tamamen açık hava sinemalarına ait fotoğraflardır. Çünkü Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960-1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte yeniden genç kuşaklara sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz” dedi.

Video Haberler:

16 Eylül 2021,’Dünden Bugüne Adana Sinemalari Ve Adana’da Sinemaya Gitmek’ Sergisi -Beyaz Gazete (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslararasi Adana Altin Koza Film Festivali kapsaminda “Dünden Bugüne Adana Sinemalari ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adli karma fotograf sergisi 75. Yil Sanat Galerisinde açildi.

Ahmet Keçili, Aydin Çam, Ilke Sanlier, Mert Esberk, Necati Öz ve Yildirim Yeniçeri tarafindan açilan sergide 1920’lerden baslamak üzere günümüze kadar yazlik sinemalarda çekilen fotograflar yer aliyor.

Sergi hakkinda konusan Çukurova Üniversitesi Iletisim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr Aydin Çam, bu sergiyi meslektasi Ilke Sanlier ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Esberk, Necati Öz ve Yildirim Yeniçeri’nin de fotograflari ile katki sunduklarini söyledi.

Doç. Dr. Çam, “Adana Sinema Mirasi ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotograf sergimiz aslinda
çok uzun süreden beri Adana’da yürüttügümüz saha çalismalarinin bir çiktisidir. Ögrencilerimizle beraber son 4-5 yildan beri Adana’da hem sinema tarihini arastiriyoruz hem de güncel olarak gerçeklestirilen açik hava gösterimlerini de takip ediyoruz. Bu sergide hem Adana sinema tarihine dair fotograflari hem de Adana’da son 4-5 yildir yerel yönetimlerden Adana Büyüksehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Yüregir Belediyesi’nin gerçeklestirdigi açik hava sinema gösterimlerinden de enstantaneler göreceksiniz. Bunlar tamamen açik hava sinemalarina ait fotograflardir. Çünkü Adana’da açik hava sinemalarinin çok köklü bir geçmisi var. 1960-1970 yillarinda Adana’da 120’nin üzerinde açik hava sinemasi faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli oldugunu düsünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptigi bu gösterimlerle birlikte yeniden genç kuşaklara sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz” dedi.

17.09.2021, Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi – Avrupagazete.co.uk (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. KÜLTÜR-SANAT 16.09.2021, 21:58 17.09.2021, 01:20

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı.Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi.Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

18.09.2021, Adana’nın sinema tarihine yolculuk – Evrensel (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Adana’nın sinema tarihine yolculuk Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Adana Sinema Turu”, meraklılarını Adana sinema tarihinden kalanlara tanıklık ettirdi.

Volkan PEKAL

Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Adana Sinema Turu”, festivalin Adana’nın sinema hafızasını tazeleyen etkinlikler arasında yer aldı. Sinemanın emekçi halk için tek eğlence olduğu 1960-80 yılları arasında her gün yüzün üzerinde gösterim yapılan ve sinemanın ‘80’lerde yaşadığı krizle birlikte kapanan ve zamanla yıkılan sinema mekanlarının izini süren çalışmaları ile bilinen Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi – Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın sunumuyla Yılmaz Güney’in Umut filminden hareket ederek gün boyu Adana sinema tarihinden kalanlara tanıklık ettik.

SABRİ ŞENEVİ SİNEMA EVİ SİZİ ESKİLERE GÖTÜRÜYOR

Çocukluğundan günümüze taşıdığı sinema tutkusunu özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nde yaşatan Sabri Şenevi’nin mekanı tur için toplanma yerimiz oldu. Duvarlar yıllarca özenle korunmuş orijinal film afişleri, sinemalarda film makinistliği yaptığı yıllardan kalma 35 mm’lik film makinesi de dahil, köylerde film gösterimi için kullanılan 16 milimetrelik ve evlerde kullanılan 8 milimetrelik film makineleri ve plakta çalan nostaljik şarkılar içeri adım atar atmaz sizi zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Kendilerine “Huysuz ihtiyarlar çetesi” dedikleri sinema tutkunlarını kaybetmemiş eski sinema emekçileri ve sinema meraklılarının eksik olmadığı mekanda eskiye dair sohbetler de bu duyguyu güçlendiriyor.

BİR ZAMANLAR ADIM BAŞI SİNEMA

Tur Sinema Evi’nden Saydam Caddesi’ne doğru ilerliyor. Adana’da 1960-80 yılları arasında her gün yüzün üzerinde gösterim yapılırmış. Çay Bahçesi, Dondurmacı, Bar, pavyon gibi mekanların yanı sıra emekçi halkın eğlencesi sinema salonları. Sabri ağabey sadece Saydam caddesinde olanları gösteriyor. Çelik, Atlas, Ünal, sinemaları. Yerlerinde yeller esiyor. Bir tanesi bile kent hafızası diye saklanmamış. Sonraki durağımız yazlık sinema kalıntısı görebileceğimiz İstiklal. Eski İstasyon civarında İstanbul, Işık, Teras ve Zafer sinemalarının kalıntılarını görebiliyoruz. Üzeri artık bir bina ile kapatılmış olan sinemanın perdesinin, (Yazlık sinemalarda perde beyaza boyanmış betondan ibaret) bir kısmı görülebiliyor. Girişi ayakta duran Teras Sineması fotoğraflanabilen en eski sinema. Fotoğraf Fransız işgali sırasında 1920’lerin başında Kyrkias Papadopoulos tarafından çekiliyor. Işık sineması, bugüne kazandırılabilecek yazlık sinemalar arasında. Amfi tiyatro şeklinde inşa edilen koltuklar doldurulmuş. Ortada otopark olarak kullanılan boş bir alan, karşıda dev perde ve makine dairesi sağlam şekilde duruyor.

MURTAZA’NIN, CEMİLE’NİN MEKANI MİLLİ MENSUCAT

Birkaç saatlik yürüyüşün ardından yine İstiklal’de bulunan Zafer Sinemasında mola veriyoruz. Zafer Sinemasının da sadece makine dairesi sağlam. O bölümde bulunan kıraathanede gazozlarımızı içtikten sonra günün son noktası olan asırlık fabrika Milli Mensucat Fabrikasına ulaşıyoruz. Bugün bir tarafı Adana Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan fabrika bir zamanlar Orhan Kemal’in de çalıştığı ve “Murtaza”, “Cemile” gibi romanları ile sinema filmlerinin de mekanı olarak Adana’da sinema ve edebiyatta önemli bir yere sahip. Tur Yılmaz Güney’in anıldığı Umut filmi gösterimi ile son buldu. Gösterim Umut filminin açılış sahnesinin de yer aldığı etkinlikte çok sayıda vatandaş açık havada Umut filmini izledi.

16.09.2021,Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında, “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi açıldı – Msn.com.tr, (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü öğrencileri ve Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın birlikte hazırladıkları fotoğraf sergisi, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali etkinlik haftasında açılan sergide Aydın Çam, uzun yıllardır Adana’nın sinemayla iç içe olduğunu, Altın Koza Film Festivali’nin de bunun en önemli göstergelerinden olduğunu ifade etti. Sergi, 30 Eylül’e kadar gezilebilecek.

18.09.2021, Yılmaz Güney’in Umut Filmi ilk sahnenin çekildiği Adana Garı önünde gösterildi – Evrensel (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Yılmaz Güney’in Umut Filmi ilk sahnenin çekildiği Adana Garı önünde gösterildi Altın Koza Film Festivali, çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Yılmaz Güney’in ‘Umut’ filminin gösterimi, sanatçının eşi Fatoş Güney’in katılımıyla gerçekleştirildi.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, film gösterilerinin yanı sıra etkinliklerle de sinemaseverleri beyaz perdenin büyülü atmosferinde farklı yolculuklara çıkarmaya devam ediyor. Yılmaz Güney’in ‘Umut’ filminin gösterimi, “Adana’nın Sinema Tarihi’ne Umut’la bakmak” başlıklı sinema turunun ardından filme ev sahipliği yapan, başlama sahnesinin çekildiği Adana Tren Garı’nda, sanatçının eşi Fatoş Güney’in katılımıyla gerçekleştirildi.

UMUT FİLMİ BİZE MÜCADELE KARARLILIĞINI ÖĞRETTİ

Umut filmiyle ilgili de hatıralarını anlatan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “12 ya da 13 yaşındaydım. Yavaş yavaş bilinçleniyoruz, palazlanıyoruz. Yaşar Kemal’den, Yılmaz Güney’den, Orhan Kemal’den etkilenmemek mümkün değil. Yaşar Kemal’in, Yılmaz Güney’i sinemaya teşvik eden, dünya çapında bir yazar olarak bizim karakterimizin oturmasında, Yılmaz Güney’le birlikte çok önemli yeri var. Umut’u seyrettiğimizde, film hüzünlü bir sona sahip olmasına rağmen, bizlere mücadele duygusunu, hırsını, kararlılığını verdi. Bütün olumsuzluklara, baskılara, haksızlığa, hukuksuzluğa ve kötülüğe rağmen direnmeyi öğretti. Kazanma umudunu hiç kaybetmemeyi öğretti. Ben o yıllardan bu yana öyle yaşadım ve mücadele ettim. Yılmaz Güney’in hemşehrisi olmaktan büyük onur duyuyorum” diye konuştu.

HALKININ ONU BAĞRINA BASTIĞINI HİSSEDİYORUM

Fatoş Güney de şunları söyledi: ‘’Şu anda çok duyguluyum. Bu atmosfer bana 1970 yılını ve Yılmaz’la Umut’u çekmek için Adana’ya ilk gelişimizi hatırlattı. O zaman gerçek hayatın aslında burada olduğunu gördüm. Umut filmi Yılmaz’ın babasının hikayesiydi. Yaşanan bir olaydan çıkmıştı. Mucize bir film diye nitelendiriyorum. En ilkel şartlarda, en zor şartlarda, negatiflerin çok az olduğu, çevre ve sansür baskısı altında çekilmiş bir film. Türkiye Sineması’nda bir mihenk taşıdır. Onun filmleri güncel ve evrenseldir. Böyle etkinliklerde onu çok yakınımda hissediyorum. Halkının onu yüreğine bastığını ve bilincinde yaşattığını hissediyorum.’’

Film gösterimine Yılmaz Güney’in kardeşi Yaşar Pütün ve Güney’in filmlerinin yapımcısı, yakın dostu Abdurrahman Keskiner de katıldı.

ADANA’NIN YAZLIK SİNEMA KÜLTÜRÜ GONDOLLARDA DEVAM EDİYOR

Altın Koza Film Festivali’nde ilgi gören etkinlikler arasında gondolda sinema etkinliği geçen yılın ardından bu yıl da gerçekleştiriliyor. Birçok mahalle ve ilçede Adana’nın yazlık sinema kültürünü yaşatmaya çalışan Festival ekibinin geçtiğimiz yıl pandeminin yarattığı kısıtlamalara yaratıcı bir çözüm olarak geliştirilen etkinlik akşam saatlerinde Seyhan Nehrini de sinema mekanına çeviriyor.

“ADANA’YI GEÇMİŞİNE DÖNDÜRMEK İSTEDİK”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da bu etkinliklerden birine katıldı. Eşi Nuray Karalar ile birlikte film izleyen Karalar, “Şimdi eşim Nuray hanım elinde çekirdek, çerez, mısır, gazoz, ‘Çocukluğuma döndüm’ dedi. İşte bizim de Altın Koza’da arzuladığımız buydu. İnsanlarımızı geçmişine, çocukluğuna döndürmek istedik. Adana 1900’lü yılların başında sinemayla tanışmış, geçmişte 200’e yakın yazlık sineması olan ve binlerce, yüzbinlerce insanın sinemaya gittiği bir şehirdir” dedi.

“ADANA’NIN YÜZÜNÜNÜ AYDINLIĞA DÖNÜK OLMASINDA SİNEMANIN ÇOK BÜYÜK ETKİSİ VAR”

Adana’daki özgürlük, aydınlık ve kardeşlik ortamının oluşmasında sinema sanatının ve sinema geçmişinin büyük etkisi bulunduğunu ifade eden Karalar, “Aslında Adana’nın özgürlüğünde, herkesi barış ve kardeşçe yaşatmasında, yüzünün uygarlığa, aydınlığa dönük olmasında sinemanın çok büyük etkisi var. Bizim de amacımız buydu. Altın Koza’yı eski günlerdeki gibi muhteşem şekilde kutlarken, etkinlikleri halkın ayağına götürdük. İlçelerde, mahallelerde, beldelerde; 30’a yakın yerde film gösterimleri yapıyoruz. Gondolda Sinema geçen sene başladı, çok ciddi rağbet gördü, uluslararası basında yer aldı. Bu sene tekrar ettik. Çok beğenilen işleri yapmaya devam edeceğiz ve her sene yenilikler katacağız. Çok güzel gidiyor, her şey Adana için” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

 

16.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Haberler.com (Erişim tarihi: 19.09.2021)

https://www.haberler.com/28-uluslararasi-altin-koza-film-festivali-nde-14400718-haberi/ 1/1 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi AA / Ayten Bahar Özkurt – Haberler | Güncel 16 Eylül 2021 Perşembe 21:55

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında ” Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

19.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Kanal B Adana (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında ” Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

“Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi, Küçüksaat.com (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde açıldı.

Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık sinemalarda çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri’nin de fotoğrafları ile katkı sunduklarını söyledi.

Doç. Dr. Çam, “Adana Sinema Mirası ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotoğraf sergimiz aslında çok uzun süreden beri Adana’da yürüttüğümüz saha çalışmalarının bir çıktısıdır.

16.09.2021, “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi – Nethaber.com (Erişim tarihi: 19.09.2021)

“Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi başlığıyla yayınlanan güncel haberde; 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde açıldı.

Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık sinemalarda çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri’nin de fotoğrafları ile katkı sunduklarını söyledi. Doç. Dr. Çam, “Adana Sinema Mirası ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotoğraf sergimiz aslında çok uzun süreden beri Adana’da yürüttüğümüz saha çalışmalarının bir çıktısıdır. Öğrencilerimizle beraber son 4-5 yıldan beri Adana’da hem sinema tarihini araştırıyoruz hem de güncel olarak gerçekleştirilen açık hava gösterimlerini de takip ediyoruz. Bu sergide hem Adana sinema tarihine dair fotoğrafları hem de Adana’da son 4-5 yıldır yerel yönetimlerden Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği açık hava sinema gösterimlerinden de enstantaneler göreceksiniz. Bunlar tamamen açık hava sinemalarına ait fotoğraflardır. Çünkü Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960-1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte yeniden genç kuşaklara sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz” dedi.

16.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Başak Gazetesi (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi

ADANA – 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı.

Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.19.09.2021 22:17 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi.

“Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi – Sabah.com (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde açıldı.Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık sinemalarda çekilen fotoğraflar yer alıyor.Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili…

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde açıldı. Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık sinemalarda çekilen fotoğraflar yer alıyor. Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri’nin de fotoğrafları ile katkı sunduklarını söyledi. Doç. Dr. Çam, “Adana Sinema Mirası ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotoğraf sergimiz aslında çok uzun süreden beri Adana’da yürüttüğümüz saha çalışmalarının bir çıktısıdır. Öğrencilerimizle beraber son 4-5 yıldan beri Adana’da hem sinema tarihini araştırıyoruz hem de güncel olarak gerçekleştirilen açık hava gösterimlerini de takip ediyoruz. Bu sergide hem Adana sinema tarihine dair fotoğrafları hem de Adana’da son 4-5 yıldır yerel yönetimlerden Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği açık hava sinema gösterimlerinden de enstantaneler göreceksiniz. Bunlar tamamen açık hava sinemalarına ait fotoğraflardır. Çünkü Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960-1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte yeniden genç kuşaklara sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz” dedi.

16.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Adana Post (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi.

Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi.

Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

 

19.09.2021 22:14 28. Uluslararasi Altin Koza Film Festivali’nde Adana’nin Sanatsal Mekanlari Gezildi – Beyaz Gazete

Çukurova Üniversitesi Iletisim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Ögretim üyeleri Doçent Dr. Ilke Sanlier Yüksel ve Doçent Dr. Aydin Çam’in katilimiyla gerçeklestirilen yürüyüs, Sabri Senevi’nin özel müze ve açik hava sinemasi olarak düzenledigi Sinema Evi’nden basladi.

Adana’nin eski sinemalarina ev sahipligi yapan semtlerde yürüyen katilimcilara, Adana Büyüksehir Belediyesinin tarihi binasi hakkinda bilgi verildi.

Etkinlik kapsaminda kentin en önemli kültürel mekanlarindan biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yildiz), Sular, Bahar ve Kösk sinemalari gezildi.

Yürüyüsün ardindan, Ugur Mumcu Meydan’inda Yilmaz Güney’in yönetmenligini yaptigi “Umut” filminin gösterimi yapildi. Filmin gösterimine Adana Büyüksehir Belediye Baskani Zeydan Karalar, Yilmaz Güneyin esi Fatos Güney ve vatandaslar katildi.

19.09.2021, Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları – İşçi Haber (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı.

Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.1

19.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Kanal B (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Adana28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında ” Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

16.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi -Başak Gazetesi (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. ULUSLARARASI ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ’NDE ADANA’NIN SANATSAL MEKANLARI GEZİLDİ

28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi

ADANA – 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi.

Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

19.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Elit Gazete (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında ” Adana‘nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

“DÜNDEN BUGÜNE ADANA SİNEMALARI VE ADANA’DA SİNEMAYA GİTMEK” SERGİSİ AÇILDI – Karaisalıhaber.net (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Uluslar arası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında açılan karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde görülebilecek.

Doç. Dr Aydın Çam,“Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960-1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte genç kuşaklara yeniden sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz” dedi.

28. Uluslararası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında düzenlenen “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde açıldı.

Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık açık sinemalardan çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri’nin de fotoğrafları ile katkı sunduklarını söyledi.

Doç. Dr. Aydın çam şunları kaydetti: “Adana Sinema Mirası ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotoğraf sergimiz aslında çok uzun süreden beri Adana’da yürüttüğümüz saha çalışmalarının bir çıktısıdır. Öğrencilerimizle beraber son 4-5 yıldan beri Adana’da hem sinema tarihini araştırıyoruz hem de güncel olarak gerçekleştirilen açık hava gösterimlerini de takip ediyoruz. Bu sergide hem Adana sinema tarihine dair fotoğrafları hem de Adana’da son 4-5 yıldır yerel yönetimlerden Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği açık hava sinema gösterimlerinden de enstantaneler göreceksiniz. Bunlar tamamen açık hava sinemalarına ait fotoğraflardır. Çünkü Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960-1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte yeniden genç kuşaklara sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz.”

16.09.2021 22:23 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Son Dakika (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında ” Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı.

Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi.

Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi.

Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

Sinema konulu fotoğraf sergisi açıldı – Kanal B Adana (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Sinema konulu fotoğraf sergisi açıldı Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında, “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi açıldı.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü öğrencileri ve Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın birlikte hazırladıkları fotoğraf sergisi, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali etkinlik haftasında açılan sergide, Aydın Çam, uzun yıllardır Adana’nın sinemayla iç içe olduğunu, Altın Koza Film Festivali’nin de bunun en önemli göstergelerinden olduğunu ifade etti.

Sergi, 30 Eylül’e kadar gezilebilecek.

16.09.2021, 28. Uluslararasi Altin Koza Film Festivali’nde Adana’nin Sanatsal Mekanlari Gezildi -Beyaz Gazete (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

17.09.2021, Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek Sergisi – Yeni Adana Gazetesi (Erişim tarihi: 19.09.2021)

19.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Yenisöz Gazetesi (Erişim tarihi: 19.09.2021)

28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı.

Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi.

Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi.

Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

15.09.2021, Adana’da sinema konulu fotoğraf sergisi açıldı – Konhaber.com (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında, “Dünden Bugüne Adana Sinemaları Ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi açıldı.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü öğrencileri ve Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın birlikte hazırladıkları fotoğraf sergisi, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali etkinlik haftasında açılan sergide, Aydın Çam, uzun yıllardır Adana’nın sinemayla iç içe olduğunu, Altın Koza Film Festivali’nin de bunun en önemli göstergelerinden olduğunu ifade etti.

Sergi, 30 Eylül’e kadar gezilebilecek.

15 Eylül 2021, Adana’da sinema konulu fotoğraf sergisi açıldı – Canlı Gaste, (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında, “Dünden Bugüne Adana Sinemaları Ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi açıldı.

Çukurova…Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında, “Dünden Bugüne Adana Sinemaları Ve Adana’da Sinemaya Gitmek” sergisi açıldı.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü öğrencileri ve Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın birlikte hazırladıkları fotoğraf sergisi, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali etkinlik haftasında açılan sergide, Aydın Çam, uzun yıllardır Adana’nın sinemayla iç içe olduğunu, Altın Koza Film Festivali’nin de bunun en önemli göstergelerinden olduğunu ifade etti. Sergi, 30 Eylül’e kadar gezilebilecek.

16.09.2021, 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi – Yurt Haber (Erişim tarihi: 19.09.2021)

Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Adana’nın sanatsal mekanları gezildi 28. Altın Koza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihine Umut’la Bakmak” adı altında kentteki sanatsal mekanlar ziyaret edildi. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyeleri Doçent Dr. İlke Şanlıer Yüksel ve Doçent Dr. Aydın Çam’ın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Sabri Şenevi’nin özel müze ve açık hava sineması olarak düzenlediği Sinema Evi’nden başladı. Adana’nın eski sinemalarına ev sahipliği yapan semtlerde yürüyen katılımcılara, Adana Büyükşehir Belediyesinin tarihi binası hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında kentin en önemli kültürel mekanlarından biri olan Sular semtindeki Gar, Venüs, Dünya (Yıldız), Sular, Bahar ve Köşk sinemaları gezildi. Yürüyüşün ardından, Uğur Mumcu Meydan’ında Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı “Umut” filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösterimine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yılmaz Güneyin eşi Fatoş Güney ve vatandaşlar katıldı.

16.09.2021, “Adana Sinema Mirası” Fotograf Sergisi – Sanat-magazin.com (Erişim tarihi: 19.09.2021)

“Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” Sergisi Açıldı

“Adana Sinema Mirası” Fotograf Sergisi

28. Uluslar arası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında açılan karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisinde görülebilecek.

Doç. Dr Aydın Çam: “Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960-1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor.

Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte genç kuşaklara yeniden sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz.”

28. Uluslararası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında düzenlenen “Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Sinemaya Gitmek” adlı karma fotoğraf sergisi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açıldı.

Ahmet Keçili, Aydın Çam, İlke Şanlıer, Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri tarafından açılan sergide 1920’lerden başlamak üzere günümüze kadar yazlık açık sinemalardan çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Sergi hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Aydın Çam, bu sergiyi meslektaşı İlke Şanlıer ile birlikte düzenlediklerini, Ahmet Keçili Mert Eşberk, Necati Öz ve Yıldırım Yeniçeri’nin de fotoğrafları ile katkı sunduklarını söyledi.

Doç. Dr. Aydın çam şunları kaydetti:

“Adana Sinema Mirası ve Adana’da Sinemaya Gitmek”le ilgili olan fotoğraf sergimiz aslında çok uzun süreden beri Adana’da yürüttüğümüz saha çalışmalarının bir çıktısıdır. Öğrencilerimizle beraber son 4-5 yıldan beri Adana’da hem sinema tarihini araştırıyoruz hem de güncel olarak gerçekleştirilen açık hava gösterimlerini de takip ediyoruz.

Bu sergide hem Adana sinema tarihine dair fotoğrafları hem de Adana’da son 4-5 yıldır yerel yönetimlerden Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği açık hava sinema gösterimlerinden de enstantaneler göreceksiniz.

Bunlar tamamen açık hava sinemalarına ait fotoğraflardır. Çünkü Adana’da açık hava sinemalarının çok köklü bir geçmişi var. 1960 1970 yıllarında Adana’da 120’nin üzerinde açık hava sineması faaliyette bulunuyor. Bu kültürün çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve yerel yönetimlerin, belediyelerin yaptığı bu gösterimlerle birlikte yeniden genç kuşaklara sinema seyretme kültürünün aktarıldığını düşünüyoruz.”