Adana Sinema Mirası Projesi Kapsamında Yapılan Belgeleme ve Kimliklendirme Çalışmalarıyla 130’dan Fazla Salon ve Açıkhava Sineması Günümüze Taşınıyor

1960–1980 yılları arasındaki dönem, Adana sinemalarının altın çağıdır. Şehirdeki açık hava ve salon sinemalarının sayısı bu dönemde zirveye ulaşmıştır. Bu dönemde Adana’da 35’i salon, 75’i açık hava olmak üzere, 110 sinema mekânı faaliyettedir. 1960 ve 1970’lerde sinemalar Adana için son derece yoğun kullanılan toplumsal ve kültürel alan oluşturmaktadır. Salon ve özellikle açık hava sinemaları, belli bölgelerde yoğunlaşmakla birlikte, çeper mahalleler de dahil olmak üzere şehrin her yerine dağılmıştır. Ne var ki bu sinemalar birer birer kapanmış ve artık yerleri bile anımsanmaz olmuştur. Bugün ise Adana’da gerçekleştirilen sinema tarihi çalışmalarıyla bu sinemalar tarihin karanlık sayfalarından yeniden aramıza gelmektedir.

       

Yürütücülüğünü Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği’nin yaptığı “Adana Sinema Mirası” projesi kapsamında gerçekleştirilen belgeleme ve kimliklendirme çalışmalarıyla 1900’lerin başından bu yana Adana’da faaliyet gösteren 130’dan fazla sinemanın konumu tespit edilmiş, bu konumlar haritaya aktarılmış ve bir WEB sitesinde yerini almıştır. https://www.cinemap.org/ adresinde yer alan Adana Sinema Mekânları haritasından 130’dan fazla sinemanın konumuna erişebilir ve bu sinemaların hikâyelerini okuyabilirsiniz. Üstelik, isterseniz bu sinemalara dair hatıralarınızı da siteye ekleyebilirsiniz.