29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali sırasında, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği (Adana) tarafından yürütülen; Çukurova Üniversitesi, Antwerp Üniversitesi (Belçika) ve Gent Üniversitesi’nin (Belçika) ortağı; Adana Büyükşehir Belediyesi ve Sinema Evi projenin faydalanıcı ortağı olduğu “Kültürel Miras Olarak Sinema İçin Diyalog: Sınırlar-Arası Diyalog Yoluyla Adana’da Sinemaların Somut Olmayan Kültürel Miras Olarak Kimliklendirilmesi, Tanınması ve Topluluk Temelli Envanterinin Çıkarılması – Adana Sinema Mirası” projesi kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.


Adana Sinema Mirası projesi kapsamında gerçekleştirilen belgeleme ve kimliklendirme çalışmalarıyla 1900’lerin başından bu yana Adana’da faaliyet gösteren 130’dan fazla sinemanın konumu tespit edilmiş, bu konumlar haritaya aktarılmış ve bir WEB sitesinde yerini almıştır. 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali sırasında bu çalışmalarla üretilen bu WEB sitesinin, Adana Sinema Mirası Katoloğu’nun ve Adana Sinema Mirası Tur Rehberinin tanıtımı ve dağıtımı yapılacaktır. Bununla beraber sinema turları düzenlenecek ve yine proje kapsamında yeniden hayata geçirilen bir bahçe sinemasında nostaljik film gösterimleri de yapılacaktır.


Bununla beraber proje kapsamında hazırlanan Adana sinemalarında çalışanların ve bu sinemalarda film izleyenlerin hatıralarının; sinemaların geçen yıllar içindeki dönüşümlerin, Adana sinema tarihinin ve Adana sinemalarının korunmasına yönelik yapılan çalışmaların yer aldığı beş bölümlük bir belgesel film serisinin gösterimi de yapılacaktır.


Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında bugüne kadar Adana sinema tarihiyle ilgili ulusal ve uluslararası çeşitli çalıştay, kongre ve konferanslar düzenlenmiştir. 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali sırasında uluslararası bir çalıştay daha düzenlenecek. Bu çalıştaya Belçika’nın Gent ve Antwerp Üniversiteleri başta olmak üzere, Avrupa üniversitelerinden sinema tarihi ve sinema mirası alanında çalışan uzmanlar; Belçika Kraliyet Film Arşivi’nden konuklar, Galatasaray Üniversitesi başta olmak üzere, Türkiye’deki üniversitelerden sinema tarihi, film arşivleri ve kültürel miras alanında çalışan araştırmacılar ve uzmanlar katılacaktır. Bu çalıştay sırasında, Belçika Kraliyet Film Arşivi’nin envanterinde bulunan ve 1926-1927 yıllarında Adana’da çekilen Modern Türkiye adlı filmin Türkiye’deki ilk gösterimi Adana’da yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için > https://www.cineheritage.org/ ya da https://www.cinemap.org/
Haber metni ve görselleri için > adanacinemap@gmail.com